Bilsem Akademi

Bilsem Akademi

Bilsem Akademi

Bilsem

Dünya genelinde çocuklara yönelik birçok farklı eğitim programları uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan biri olan Bilsem ise; Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış adını ifade etmektedir. Bilsem Akademi, ilkokullarda sınavla tespit edilen özel yeteneklere sahip çocukların, örgün eğitim kurumlarda yer alan eğitim formatlarını aksatmayacak biçimde yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve de sahip oldukları kapasite düzeylerini geliştirerek üst düzeye taşımalarına yardımcı olmak amacıyla açılan özel eğitim kurumudur.

Zorunlu eğitim formatlarının dışında çeşitli eğitim programları ile öğrencilerin yeteneklerine özel formatlar düzenleyen Bilsem Akademi; özellikle zekâ, özel yetenekli, yüksek seviye kapasitesi bulunan ve bununla birlikte akademik kategorilerde yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında yüksek performans sağlayan öğrencilerin tespitini yaptıktan sonra, tespit edilen çocukların eğitim hayatları boyunca ek eğitim programlarıyla destek sağlamayı amaç edinir.

Bilim ve Sanat Merkezlerinde

Bilim ve Sanat Merkezlerinde çocuklara, akademik başarıları ölçmeye yönelik herhangi bir işlemler uygulanmaz, sınavlar yapılmaz ya da herhangi bir ölçme ve değerlendirmelerde puan veya not kullanılmaz. Uygulanan eğitim formatlarının her seviyesinde Gözlem Formları kullanılarak gözlem ve değerlendirme yapılır. Daha sonrasında program tamamlanması gerçekleşerek "Program Tamamlama Belgesi " verilerek hazır bulunuş seviye ölçümlerinin yapılmasından sonra Bilim ve Sanat Merkezlerinde;

 Destek Eğitimi

 Uyum Oryantasyon)

 Özel Yetenekleri Geliştirme

 Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme

 Proje Üretim ve Yönetim

Başlıkları alanlarında düzenlenen eğitim programlarına yerleşimler gerçekleştirilir. Mevcut eğitim programlarının tamamlama süresi bulunmayıp çocukların öğrenme düzeyine göre şekillenmektedir.